Avīze


JŪRMALAS ZIŅAS
2003.gada 11.marts

Spriež par piekrastes aizsardzību

Arta Baumane

3. martā Dubultos Pasaku mājas "Undīne" telpās risinājās konference par piekrastes aizsardzību Latvijā. To organizēja sabiedriskās organizācijas - Vides aizsardzības klubs, Alianse ilgspējīgai attīstībai un "Undīne".

Konfrences mērķis bija gūt ieskatu dažādos viedokļos par piekrastes aizsardzības jautājumu risināšanu un perspektīvām, kā rosināt sadarbību starp dažādām institūcijām un organizācijām piekrastes aizsardzības sfērā.

Atklāšanas runu teica Zilā karoga starptautiskais koordinators un Globālā vides izglītības fonda pārstāvis Finns Boldings Tomsens. LR Saeimas Tautsaimniecības, vides un agrāro lietu komisijas loceklis Indulis Emsis runāja par nākamajiem soļiem vides politikas stiprināšanā Latvijā. Konferences gaitā Vides ministrijas speciālisti runāja par esošo situāciju piekrastes aizsardzībā Latvijā, par tās iespējām un draudiem, izteicās sabiedrisko organizāciju un Latvijas Universitātes pārstāvji. Zilā karoga kustības nacionālais koordinators Jānis Ulme informēja par Zilo karogu Latvijā. Piedalījās arī pārstāvji no Ventspils un Liepājas pašvaldībām. No Jūrmalas domes konferencē piedalījās priekšsēdētājs Dainis Urbanovičs un Vides nodaļas vadītājs Māris Kreilis.

No Latvijas šajā gadā Zilā karoga kampaņas ietvaros saņemti seši pieteikumi - Ventspils pilsētas pludmale, Liepājas pilsētas pludmale, no Jūrmalas - Majoru un Bulduru pludmales, kā arī divas jahtu ostas Ventspilī un Pāvilostā.

Lai gan mūsu pludmales pilnībā atbilst Zilo karogu saņemšanas prasībām, tomēr, tā kā Vides aizsardzības ministrija un Zilo karogu žūrija ir saņēmusi vēstules no Saeimas deputāta Leopolda Ozoliņa, Vides aizsardzības kluba un organizācijas "Delna", kas pretendē uz atklātumu un godīgumu, par dažiem apbūves priekšlikumiem Jūrmalā ir pieprasīti papildus paskaidrojumi no Jūrmalas pilsētas domes. Pēc mūsu paskaidrojumu sniegšanas uz šīm vēstulēm atkārtoti Zilā karoga piešķiršanas jautājums Jūrmalas pilsētai tiks izskatīts 14. martā. Paskaidrojumi jāiesniedz līdz 12. martam, un notiek darbs to sastādīšanā. Domājams, paskaidrojumi būs pietiekami efektīgi, lai Zilā karoga žūrija varētu izlemt šo jautājumu pozitīvi.

Zilā karoga kampaņa ir pasaulē populārākā tūrisma ekosertifikācijas shēma. Pagājušajā gadā pavisam bija sertificētas vairāk kā 2800 peldvietas un jahtu ostas. Prasības balstās uz kritērijiem, kas nodrošina tūrisma, drošības, servisa un vides kvalitātes interešu saskaņošanu.