Avīze


"LABA"
2002.g. septembris

Kur būvēt sapņu pilis?

Dace Tīruma

Vilciens Rīga - Sloka. Piektdienas vakaros un sestdienās tajā iekāpj pasažieri, lai dotos uz pasaku māju Undīne . Izkāpjot Dubultu stacijā, viņi pamana, ka tas, ar kuru vilcienā ik pa laikam sastapās skatieni (interesanti, kas viņš tāds un kur dodas?), kopā ar tevi šķērso Jūrmalas šoseju, Dubultu laukumu un tad - uz koka namiņu.

Tuvojoties pasaku mājai Undīne, raksturīgajā zīmēto afišu stilā redzams paziņojums par to, kas te notiek šonedēļ, tuvākajā laikā vai vispār. Piemēram, tu esi aicināts mainīties grāmatām vai arī tās vienkārši uzdāvināt. Vislabāk - pasaku, fantasy un zinātniskās fantastikas literatūru. Bet tu neesi aicināts doties iekšā ar kolas pudeli vai alkoholiskā dzēriena pudeli un pats atrasties reibuma stāvoklī (ar to šeit nedomājot pavasara, mīlas un citus sastopamos iekšējo izjūtu reibumus).

Reiz kāda sieviete kopā ar mazo meitiņu devās pastaigā uz jūru, viņas uzmanību piesaistīja pasaku māja atbilstoši mīlīgā izskatā. Informācija pie vārtiem likās aicinoša un viņas devās iekšā. Tā Undīnē ieradās nākamā grāmatu pārvaldniece un mazais meitēns tika pie jauniem draugiem, daudziem neizpētītiem, interesantiem stūriem un tumšiem kaktiem, kā arī pie milzīgas pasaku krātuves. Māja gluži kā pie rūķiem. Piemēram, tualete ir tā vieta, kur skan radio (paskaidrojumu skat. Rūķu enciklopēdijā).

Bet Undīnes pilnais nosaukums ir pasaku māja Zaļais Ordenis, kuru, neraugoties uz mainīgajām akadēmiķu domām šajā sakarā, var uzskatīt par pasaules vēsturē pirmo zināmo sabiedrisko organizāciju. Vadoties no tā, ir izstrādāti un mūsdienu sapratnē un valodā saģērbti Undīnes statūti. Ja tu vēlies ne tikai ciemoties, bet arī aktīvi piedalīties Undīnes saimnieciskajā un organizatoriskajā dzīvē, citiem vārdiem - palīdzēt tai vēl ar vien stāvēt kalna galā, būt apdzīvotai, siltai, mājīgai, apūdeņotai, sakārtotai un arvien no jauna mainīgai, tev ir visas iespējas kļūt par tās oficiālo biedru.

Dzīve Undīnē norisinās roku rokā ar dabas ritmiem, bet lielajā pasākumu un vakarīgo sanākšanu viesistabā pašreizējo dienu un mēnesi, vakardienas un rītdienas svinamās dienas atrodi uz grīdas izkrāsotajā Saules kalendārā.

Pasaku māja ir arī nebeidzama radošā darbnīca - te glezno uz akmeņiem, logiem, traukiem, mēbelēm un citiem priekšmetiem, veido instalācijas, burukuģus, akmeņu krāvumus un citus vides objektus. Kāds varbūt šeit pirmo reizi rokās paņēmis otu, labi kārtīgi iemērcis to krāsas burciņā un vilcis savas strīpas uz tējas krūzītes, viņam tas ir iepaticies un tagad saviem mājiniekiem par prieku vai postu apzīmē visu franču stikla kolekciju.

Lekcijās, dzejas lasījumos, aušanas nodarbībās, radošajos vakaros, svētkos, izrādēs un improvizācijās šeit satiekas dažādi cilvēki, tas kopumā izskatās kā, piemēram, visi mazi dzīvnieciņi vai visi meža dīvainīši, vai gredzenu brālības bruņinieki. Undīnes mājaslapā www.undine.lv minēts - šeit profesionāli mākslinieki un tikko staigāt sākuši bērni ar saviem vecākiem, pensionāri, hipiji un cilvēki no oficiālajām delegācijām, puķu audzētāji, mežā klaiņotāji un datoru vērotāji, panki un zinātņu doktori, astronomi un zivju zvejotāji tiek pie legālas iespējas būvēt sapņu pilis. Šeit tu vari būt pats un jebkas, ja vēl rudais runcis Hobits, nepierunājamais un neuzpērkamais, ir pats atnācis un pats tavā klēpī ierāpies - nu tad ir noslēgta īstena, slepena, slepena brālība!